прочитајте за нас

е платформа отворена и достапна за сите оние од регионот таканаречен Западен Балкан, чии гласови заслужуваат внимание и кои сакаат со своите текстови, видео записи и други формати да го изнесат својот критички поглед, да понудат нови идеи и видувања за сите случувања во соседството.

Гласот на опкружувањето

Вклучете ја камерата, снимајте го вашето секојдневие, ова е просторот каде ги објавуваме најкреативните видеа.

Play
Play
Play
Play
Play
Play
previous arrow
next arrow
Slider

Во видео сториите: Апел на Џенана Џина за зачувување на Ајдучката врата, бисер на природата на Јабланица; познатото ТВ лице Ана Михајловски зборува за сиромаштијата во Србија, приказната за Нина Војиновиќ, голема хуманитарка од Никшиќ; од Македонија иницијатива за легализација и декриминализација на марихуаната; Од Албанија добивме интересен краток документарец за сѐ почестите сексуални напади во неосветлените градови; сестрите Тамара и Николина Капетановиќ од Косово*, кои го негуваат традиционалниот начин на пеење, ја споделија со нас својата исклучителна дарба.

Bolja budućnost kasni samo jedan dan.

 I tako iz dana u dan.

Aleksandar Baljak@acabaljak

Многу битна работа во една комуникација е чувањето на достоинството на соговорникот. За жал тоа најчесто е загрозено од потребата да се биде во право. Затоа и врските ни се такви какви што се, затоа и политиката ни е таква каква што е.

Tanja@Azhdaja

Me kesh me zo ne lokal edhe me rreh shuplaka ne te njeten kohe, duhet m’u konsideru kundervajtje. Kush bon qashtu, vjen polici edhe ta shqipton gjoben. Shko masnej ti me pagu ne Fushe Kosove 🤪

Leonard Kerquki@LeoKerquki

Da je virus nastao od pečenog janjeta, a ne od šišmiša, niko se ne bi ni plašio.

Bosanski Bukvalista@SolzenjicinH

Prva linija smještajnih kapaciteta HTP Ulcinjska rivijera je već pod vodom. Možda se na ljeto budemo pitali koliko je priroda moćna, a mi nemarni. Ili ipak nećemo? Ok.

Boris@YvesGroovin

8 Dhjetori duhet të jetë datë reflektimi. 30 vjet më pas, shqiptarët jo vetëm që nuk e bënë Shqipërinë si Evropa, por ia dolën ta shuajnë shpresën e ta largojnë rininë nga vendi. Ky përvjetor duhet të frymëzojë çdo të ri se ndryshimi mund dhe do të vijë. #DitaeRinisë

Stiven Shala@StivenShala, Your Content Goes Here